Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikli olarak taşınmanızın vasfına göre farklılık gösterecek durumlar söz konusu olabilir. Fakat arsa alacak kişilerin alma amacı yatırım ise öncel...

 
 

Emlak Rehberi

Arsa alım konusunda tereddütleriniz mi var? Arsa alır iken hangi konulara dikkat etmeliyim gibi problemlerle karşı karşıya mı kalıyorsunuz? İşte arsa alacakların hassaten dikkat göstermesi gerekli olan konular!

Hepsinden önce taşınmanızın vasfına göre değişiklik gösterecek haller ilgili olabilir. Lakin arsa alacak kimselerin alma gayesi yatırım ise hepsinden önce dikkatli olması ve kontrol ettirmesi gerekli olan konular şu şekildedir;

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler - emlakmimar.com

Taşınma vasfı konusunda dikkat etmelisiniz!

Arsa olarak sunulan alanın gerçekten arsa olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Taşınma vasfı adı verilen kavram da bunu içermektedir. Bu madde içinde anlatılmak istenen konu; alacağınız yerin arsa mı 3802 orman özelliklerini taşıyan bir alan olup olmadığıdır. Bununla beraber benzer zamanda bahçe niteliği taşıyan alanlar da bulunabilir. Taşınma vasfı konusunda arsa adı verilen şey imarlı bir arazidir. Lakin orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi değildir.

Alacak olduğunuz arsanın imar haline bakmalısınız!

Arsanın taşınma vasfını öğrenmeniz ardından, imar durumunu kontrol ettirmeniz gerekir. Arsa alır iken dikkat edilecekler arasında önemli noktalardan birisi imar durumunun kontrol edilmesidir. İmar durumunu kontrol ettirmek için Belediyeye gitmeniz gerekir. İmar planına sahip olmayan arsa ya da arazilerin yapılaşmaya uygun olmadığı durumlar söz konusu olabilir.

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler - emlakmimar.com

Arsanın 3802 arazinin henüz yapılaşma haline münasip olup olmadığı arsanın kadastral yola bir cephesinin olup olmadığı tespit edilir. İmar çalışmasına münasip olması ile yapılaşmaya açık 3802 kapalı olduğu kontrol edilir.

Bütün yapacağınız bu araştırmalar ardından arsa üstünde bir sınırlama var mı bu konuyu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Yani alacak olduğunuz arsa üstünde bir haciz, ipotek, idari hal beyanı 3802 mahkeme kararı var mı bu konulara bakmanız gerekecektir.

Arsanın bir hissesi olup olmadığına bakılmalıdır!

Bir arazi 3802 arsa hisseli olabilir. Hisseli bir arsayı almak için karar vermiş iseniz; hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması sonrasında noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekecektir.

Eğer noter ile bir beyan alınmamış ise; ön alım halinde bir dava ile karşı karşıya kalınırsa; ortaklığın giderilmesi gibi bir hal ilgili olabilir. Bu hale ek olarak alacak olduğunuz arsanın da kendi yerinde görülmesi muhakkak önemlidir. Arsa üstünde bulunan bir kaçak yapılaşma, gecekondu gibi haller ilgili olabilir.

Yatırım amacı ile arsa satın alacaksanız;

Arsa üzerindeki imar planına göre sanayi, ticaret ya da turizm gibi yapılaşmaya açık olabileceğini öğrenmeniz gerekir. Arsa alır iken dikkat edilecekler konusunda arsa üzerine yaptıracak olduğunuz hastane, okul, tesis gibi durumlarda yapılaşmaya kapalı olup olmadığına bakmalısınız. Bu konuya yardımcı olacak tek birim arsanın bulunduğu bölgedeki belediye ile öğrenmelisiniz. Belediyeden alacak olduğunuz hizmet sonrasında da dikkat etmelisiniz.

Emlak Mimar