Ankaralılar Saraçoğlu’nu yeniden şekillendirecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkentin merkezinde, Başbakanlığa 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Devlet Mahallesi (Saraçoğlu) için kampanya...

 
 

Dekorasyon

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesini Ankaralılara Sormak İçin Kampanya Başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkentin merkezinde, Başbakanlığa 10 dakikalık yürüyüş uzaklığında yer almakta olan Devlet Mahallesi (Saraçoğlu) için kampanya başlattı. Bakanlık, mahalleyi Başkentin çekim merkezi yapacak proje için Ankaralılara fikir ve önerilerini soracak.

Ankara’nın ilk toplu konut projelerinden biri olana Saraçoğlu Mahallesi’nin halka açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık hazırladığı “Ankara’nın tarihi mirasının yaşatılarak korunması, marka değerinin artırılması için fikirlerinle sen de bize katıl” duyuruları ile mahallenin tekrar şekillenmesi için Ankaralılardan destek arayacak. Ankaralılardan gelen proje, fikir ve önerileri oluşturacakları heyetle inceleyecek olan Bakanlık daha sonrasında Saraçoğlu Mahallesi için son kararı verecek.

Vatandaşın Kullanımına Açılacak

Bakanlar Kurulu Kararıyla riskli alan ilan edilen bölüm çocuk oyun evleri, restorasyon, müze ve sosyal kullanım alanları ile vatandaşın kullanımına açılması planlanmakta. Bakanlık, bölümdeki tarihi binaları aslına uygun biçimde restore ederek taşıyıcı sistemlerini güçlendirdikten sonra tekrar tasarlayacak. Tarihi statüleri bulunmayan, sonrasında yapılmış olan evlerin da yıkılarak, bu alanların meydan olarak düzenlenmesi öngörülüyor.

Devlet Mahallesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk “toplu konutu” olan Namık Kemal Mahallesi’nin temeli, 1944 senesinde atıldı. 1945 senesinde Alman mimar Paul Bonatz tarafından projelendirilen lojmanların yapımı, bir senede tamamlandı.

Asker ve üst seviye bürokratlar için kurulduğundan “Devlet Mahallesi” adı verilen, “Saracoğlu Mahallesi” olarak da bilinen bölüm, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklara 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmakta

Kentsel sit alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınan mahalledeki evlerin önü ve arkasında bahçeleri bulunmakta. Bölümdeki 2, 3 ve 4 katlı evler, tavanları yüksek, balkonlu ve o günün koşullarına göre modern ve lüks olarak tasarlanmış.

Emlak Mimar