Ali Ağaoğlu bu yalıyı ne yapacak?

Radikal’den Ömer Erbil’in haberine göre Vakıflar mülk sahibi biz değiliz derken, Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Vakfı Başkanı Ahmet Cengiz Köprülü ise...

 
 

Emlak Rehberi

Anadolu Hisarı’nda yer almakta olan 300 senelik İstanbul’un en eski sivil mimari örneği Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı Ali Ağaoğlu tarafından restore edilecek. Ağaoğlu yakın zamanda bir gazeteye vermiş olduğu demeçte yalıya kendisinin taşınacağını ifade etmişti.

Radikal’den Ömer Erbil’in haberine göre Vakıflar mülk sahibi biz değiliz derken, Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Vakfı Başkanı Ahmet Cengiz Köprülü ise ‘’ihalede azami ücreti o şirket verdi’’ diyor. Tarihi yalı restorasyon sonrası Ali Ağaoğlu’nun konutu mu olacak yoksa butik otel mi yapılacak şimdilik belli değil. Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı 1697 senesinde bina edildi. Boğazın ayrıca İstanbul ’un en eski sivil mimari örneklerinden biri. Sadrazam Köprülü Fâzıl Ahmet Paşa’nın amcasının oğlu ve Sultan 2. Mustafa’nın sadrazamlarından “Amcazâde” lakaplı, Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldı.

Tarihi yalı Osmanlı tarihinde büyük önemi olan Karlofça ve Pasarofça anlaşmasının imzalanmasına şahitlik etti. Sultan 2. Mustafa, Sultan 3. Ahmet ve Sadrazam Damat İbrahim Paşa da bu yalıda misafir olarak ağırlandı. O nedenden dolayı Pâdişah ağırlamış ender yalılardan da biri... Mülkiyeti Mülhak Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Vakfı’na ait tarihi yalı 55 dönüm araziye sahip. 2007 senesinde Ağaoğlu tarafından Restore et – işlet – devret modeliyle 25 yıllığına kiralanan yalının restorasyonuna tam 7 yıldır başlanılamadı. Tabelasında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü yazmasına karşın, Vakıflar ‘biz yalnızca denetleyiciyiz, söz sahibi değiliz’ diyor. Vakıf Başkanı Ahmet Cengiz Köprülü ise, ‘’ihalede azami ücreti Ağaoğlu verdi, restorasyon projesini uygulamak zorunda tersine izin vermeyiz’’ diyor.

Arazinin bütününün 800 dönümden 55 dönüme düştüğünü belirten Köprülü, külliyenin şuan sekiz bin 711 metrekare arsaya sahip olduğunu söyledi. Senelerce içerisindeki gecekonduları temizlemekle uğraştıklarını anlatan Cengiz, 2 harem binası, divanhane, meşruta ile kuzey yalısının ayağa kaldırılacağını kaydetti. Restitute, röleve ve restorasyon projelerinin bitirildiğini, Koruma Kurulu’nun restitute ve röleve projelerini onayladığını şimdi restorasyon projesi için kuruldan onay beklediklerini ifade eden Cengiz, ‘’Ekpertiz raporunu vakıflara yaptırdık. İhaleye o zaman Koç, Sabancı, Zorlu gibi önemli gruplar katıldı. İhaleyi Ağaoğlu kazandı. 25 yıllığına kiraladık. Toplam 85 milyon türk lirası vakfa kaynak girecek. Şuan her ay 34 bin türk lirası kira geliri getiriyor. 7 yıldır aksatmadan kiramız ödendi’’ dedi.

RESTERASYONA ÖZEL BECERİ GEREKMEZ Mİ?

Ağaoğlu’nun normal konut inşaatı yaptığını restorasyonun özel bilgi ve beceri gerekmez mi sorumuza ise Cengiz şu yanıtı verdi; ‘’17. Yüzyıl mimarisi restore edecek bu çaplı bir restorasyon firması var mı? Ağaoğlu 3802 başka bir firma. Kim alırsa alsın ihaledeki şartımız bizim restorasyon projemizin uygulanması. Proje dışında bir uygulamaya ne biz ne kurul izin vermez. Ağaoğlu da ister iseniz biz çekilelim noktasına birkaç kez geldi. Çünkü senelerdir kurul ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ndeki bürokrasiden onlarda yıldı. 17. Yüzyıl üslubuna münasip ahşap olarak yapmak zorundalar. Aksi durumunda sözleşmemizi fesh ederiz. Bilim heyetimiz var her aşamasını denetleyecek.’’

Yalının bugünkü değeri takriben 1 milyar dolar. 1893 Rus savaşı esnasında göçmenler bu yalıya yerleştirildiklerinden, yalı tamir olmaz biçimde tahrip oldu. Fildişi kakmayla tezyin edilmiş kapı cepheleri, altın yaldızlı bordürleri, lâlelerle süslü iç mimarisi ile yalı harikulade bir güzelliğe sahipti. 19. yy. sonuç kısmında ise harem bütünüyle yandı. 1972 senesinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yalı tamir gördü. Osmanlı devlet adamlarının yalılarının kırmızı olması geleneğine münasip olarak aşı boyalı rengiyle dikkat çekiciydi. Şimdi yalının etrafı tümüyle kapatıldı. Kuruldan çıkacak onaya göre restorasyon için gün sayılmaya başlandı.

Ali Ağaoğlu proje hakkında daha önce tarihi yalının butik otel olarak işletileceğini açıklamıştı. Yakın zamanda bir gazeteye vermiş olduğu demeçte ise kendisinin taşınacağını belirtti.

Emlak Mimar