Akfen’den 350 milyon dolar yatırım planı

Akfen Holding’in 2013 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçları açıklandı. Akfen Holding’in bağlı ortaklıkları bazında yaşanan operasyonel performan...

Emlak Rehberi

2013 bütçesinde 320-350 milyon dolar yatırım planlayan Akfen, faaliyet gösterdiği sektörlerde büyümeye devam edecek.

Akfen Holding’in 2013 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçları açıklandı. Akfen Holding’in bağlı ortaklıkları bazında yaşanan operasyonel performans sonuçlarındaki kayda değer artış özel olarak HES grubunun daha önce işletmeye aldığı santrallerinde sağlanan performans artışı ve yeni santrallerin devreye girmesi sonunda yaşanmış olup bu kapsamda geçen senenin benzer dönemine göre cirosu yüzde 33, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) yüzde 99, FAVÖK marjı ise 13 puan artış göstererek yüzde 39,6’ya ulaşmıştır.

Holding’in 6 aylık operasyonel ve finansal sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, 1 Ocak 2013 – 30 Haziran 2013 devrinde portföyünde 5 hidroelektrik santrali bulunan İdeal Enerji’nin Alman Yatırım Fonu Aquila’ya satışının karlılığın artmasında katkısı olduğunu belirterek bu satıştan 30,7 milyon TL kâr elde ettiklerini söyledi. Güçsav, “Faaliyetlerimizdeki ciddi büyümeye ve HES’lerdeki hisse satış kârımıza karşın, Hazirandan önceki ayda kurlarda yaşanan artış, giderimizin artmasına neden oldu. Kur farkı sebebiyle giderde görünen artış nihayetinde da 2013 yılının ilk 6 ayını 162 bin lira zarar ile kapattık.

Bağlı ortaklıklarımız ve özkaynak yöntemiyle konsolide ettiğimiz iştiraklerimizin tümünü dikkate alarak baktığımızda ise ciromuz dolar bazında yüzde 21 artış ile 285 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir” dedi. Güçsav, FAVÖK’ün yüzde 27 artış ile 89,5 milyon ABD Doları, aktif büyüklüğün ise 2,5 milyar ABD Doları seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Güçsav, “Genel olarak 2013’ün ilk 6 ayında beklentilerimizin içinde bir performans gösterdiğimizi söyleyebiliriz ‘’ dedi.
2013 yılı ilk yarısında iştirakler

Akfen Holding’in iş ortaklıkları ve bağlı ortaklıklarının tümünde 2013 senesi ilk çeyreğinde büyüme yaşandığına işaret eden Güçsav, 2013 yılının ilk yarısındaki önemli gelişmelere değindi. Güçsav, sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’ Mersin Limanı’nın kapasitesinin 2,2 milyon TEU seviyesine çıkartılması ve 13,5 metre olan var olan azami rıhtım derinliğinin 15,5 metreye çıkartılması suretiyle daha büyük gemilere (on bin TEU üstü) hizmet verilmesi için planlanmakta olan toplam 126 milyon ABD Doları tutarındaki yeni yatırım projesi için gereken olan finansmanı sağladık. Bu kapsamda MIP Türkiye’de bir ilki başararak, bir alt yapı şirketinin gerçekleştirdiği ilk tahvil arzına imza attı. Citibank, Development Bank of Singapore ve Unicredit AG’in aracılık ettiği tahvil arzından 450 milyon dolar nakit girişi sağlandı. 7 sene vadeli teminatsız ve yüzde 5,95 (%5,875 kupon) sabit faiz oranı ile yapılmış olan tahvil arzı için Moody’s Baa3, Fitch ise BBB- ile MIP’i yatırım yapılabilmektedir seviyede derecelendirdi’’ dedi. MIP’nin yurtdışı tahvil arzıyla Türkiye’nin güven tazelediğine değinen Güçsav,‘’ Bu tahvil ihracı ile hem var olan kredilerimizin refinansmanını sağladık aynı zamanda yeni yatırımlar için kaynak yaratılmış oldu ;benzer zamanda yeni finansman yapısıyla MIP’den Holding’e yapılacak temettü ödemelerinin de önü açıldı. Bununla beraber operasyonel anlamda da başarılı dönem geçiren MIP’de yılın ilk altı ayında elleçlenen konteyner hacmi önceki yılın benzer dönemine oranla yüzde beş artış göstererek 671,140 TEU, konvensiyonel kargo miktarı da önceki seneye göre yüzde 9 artış göstererek 3,7 milyon tona ulaştı’’ dedi.

Güçsav sözlerine şu şekilde devam etti;

“TAV’ın İzmir Adnan Menderes ve Medine Havalimanı inşaatları bütün hızıyla planlananın da önünde gidiyor. TAV İnşaat Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı içine alan MENA Bölümünde yeni projelere teklif verdi. Bunlarla beraber çokca yeni projeyi de takip ediyoruz.”

“Yatırım programımıza uygun biçimde HES santrallerini ticari enerji üretimi için devreye almaya devam ediyoruz. Haziran ayında enerji üretimine başlayan Gelinkaya HES ile beraber Sekiyaka ve Doruk HES’ler bu yıl içerisinde, Doğançay HES ise 2014 başında enerji üretimine başlayacak. Halen 142 megawatt kurulu güce sahip 8 HES enerji üretimine devam ediyor. İnşaatı devam etmekte olan 3 santralimizin de tamamlanmasıyla 2014 senesinde 204 MW kurulu güce sahip 11 HES ‘lik bir portföye ulaşmış olacağız.”

“İDO’da gerek operasyonel gerekse finansal olarak iyileşmeyi sonuçlarda görebiliyoruz. Yılın ilk yarısında taşınan yolcu sayısı yüzde 3, araç sayısı ise yüzde 2.4 artış göstermiştir.”

“Haziran ayında açılan İbis Otel Alsancak/İzmir ile beraber portföyünü büyüten Akfen GYO’nun Rusya Kaliningrad’daki İbis Otel inşaatı da tamamlanmış olup, önümüzdeki bir-iki gün içerisinde hizmete açılacak. İnşaatları devam etmekte olan İbis Esenboğa ve Novotel Karaköy’ün de 2014 senesi son çeyreğinde açılmasını hedefliyoruz. Geçtiğimiz ay arazisi satın alınan İbis Otel Tuzla’nın da 2015 senesinde tamamlanması ile beraber toplam oda sayısı 3 bin 324’e, otel sayımız da 19’a ulaşmış olacak. Bundan hariç İstanbul ve Moskova gibi büyük şehirlerde arsa arayışlarımız devam etmektedir”

“Mersin’de yapımına başlanacak olan, kurulu gücünü 570 MW’tan 1148 MW’a artırmak üzere EPDK’dan ön onayı alınan Mersin Doğalgaz Çevrim Santrali hakkında projemizde teknik danışman olarak atanan Tractabel firması, banka fizibilite çalışması bünyesinde Elektrik ve Doğalgaz Piyasası raporunu ve ek olarak konsept tasarım çalışmalarını tamamlamış olup, kendileriyle imzalanan sözleşme uyarınca ikinci faz işler bünyesinde olan EPC ihalesi yapılmıştır. İhale değerlendirmeleri Tractabel ile beraber devam ediyor. İhalenin önümüzdeki günlerde tamamlanması hedeflenmekte olup sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır. Projenin yatırım büyüklüğü takriben 900 mio dolar olarak planlanmaktadır.”

“Ankara’nın yeni gelişen bölümü İncek’te 60 milyon TL bedelle devralınan, takriben 272 bin m2 inşaat alanına sahip 108 dönümlük arazide Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen 1000 konut olarak hedeflenen İncek Loft projemizin inşaatına başlanmıştır. Bu proje ile İstanbul’da daha önce yaptığımız Levent Loft projesindeki başarıyı göstermeyi hedefliyoruz.’’

‘’ Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) Modeli ile Isparta Şehir Hastanesi Yapım İşleri ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi İhalesi’ne en iyi teklifi veren Akfen İnşaat’ın Sağlık Bakanlığı ile görüşmeleri devam ediyor. İhaleye konu proje 755 yataklı Isparta Şehir Hastanesi’nin kiralama karşılığı yapımı ile 25 sene süresince ürün ve hizmetlerin temin edilmesini kapsamaktadır. ‘’

Hisse geri alım programına 2013’te de devam ediyoruz

Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, “Akfen Holding’in piyasadaki işlem fiyatının şirketimizin gerçek değerini yansıtmadığı inancıyla 2011 senesinde başlattığımız hisse geri alım programına 2013 senesi içerisinde de devam ediyoruz. Akfen İnşaat’ın yaptığı hisse alımları ile daha önceleri sahip olduğu yüzde 2.75 payla birlikte Akfen Holding sermayesindeki toplam sahiplik oranımız yüzde 5,94’e ulaştı. Kendi hissemize inanıyor ve bugün yapılabilecek en iyi yatırımlardan biri olduğunu düşündüğümüzden Hisse geri alım programımıza aralıksız devam ediyoruz ‘’ dedi.

FED Başkanı Bernanke’nin Nisandan sonraki ayda yaptığı açıklamalar sonra yeni dönemin başladığına işaret eden Güçsav, finansal piyasalardaki negatif gelişmelere ve zorluklara karşın Akfen Holding olarak yatırımlarına planladıkları biçimde hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Emlak Mimar