Akfen 2017'de 6 milyar TL’lik yatırım yapacak

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, bu yıl 6 milyar TL’lik yatırım yapacaklarını açıkladı..

 
 

Emlak Haberleri

Akfen Holding Yönetim başkanlığı Başkanı Hamdi Akın ile iş dünyasının önündeki fırsatları konuştuk. Hamdi Akın, 2017 senesinin ‘itidal’li davranılması gerekli olan bir sene olduğunu düşünüyor.

“Ben plan yapan bir işadamı değilim, zaten konjonktürde buna izin vermiyor” diyen Akfen Holding Yönetim başkanlığı Başkanı Hamdi Akın, 2017 senesinde iş dünyasının yatırım ama özel olarak ta sanayi yatırımı konusunda daha narin olması gerektiğini söylüyor. Hele sanayi üretimi konusunda ‘kas’ları gelişmiş işadamlarının bu konuda daha proaktif olması gerektiğine inanan Akın, Akfen Holding olarak 2017 senesinde 6 milyar TL’lik yatırıma imza atacaklarını 2018 senesi içerisinde şimdiden bir sanayi yatırımı yapmayı düşündüklerini anlattı. Akın, yeni yatırım için ise ‘uyuyan’ sektörleri işaret etti.

Akfen Holding Yönetme heyeti Başkanı Hamdi Akın, sıfırdan yatırım yapmaktan büyük keyif alan bir işadamı. Bu sene 6 milyar TL’lik yatırım yapacaklarını anlatırken yeni yatırımların da sinyalini veriyor. Son zamanda çöken sisli havayı ise kenara koymak gerektiği mesajını veriyor. Hamdi Akın, “İşadamı gözlüğü ile baktığımda işin ‘politika’ tarafına çok kafa yormamak lazım. Bu bölümde işadamının plan yapma şansı yok. Artık plan yapmak, kahinlik olmaya başladı. 2017’de doğabilecek fırsatları iyi okuyabilmek lazım. Zor bir yıl. Ne zaman ne olacağı hangi sektörün nereye evrileceği daha net değil. Esnek ve seçici olmanız gerekecek. Bazı işadamları yatay hareket etmeyi seçecek. Bazıları bizim gibi yatırıma devam diyecek. Elinde nakit olanlar için satın alma senesi olacak. Dolaylı olarak 2017, işadamının genel davranış kalıplarının dışına çıkacağı bir sene olmaya aday” dedi.

Şartlara uyum göstereceğiz

Akfen Holding Yönetme idaresi Başkanı Akın, siyasi ve iktisadi peş peşe gelen dalgaların uzun vadeli yatırım gerektiren işlerde hesapları son senelerde sürekli alt-üst ettiğine de dikkatleri üzerine çekti. Akın, “Bugünün koşullarına uyum göstereceğiz. Yatırımlarda genel doğrular vardır ve bu doğruların dışına çıkmaya başladık. Bu iyi bir şey mi? Hayır, değil... Ama bu tümüyle bölgemizdeki gelişmelerinde bir yansıması. Bölümde istikrar tekrar tesis edildiği zaman bu hal değişecek. Nitekim bölümde işler canlıyken yüzde 7-8 büyümeleri de gördük” diye konuştu.

Bugün geldiğimiz noktada, yeni fırsatlara yeni bakış açıları ile bakılması gerektiğini anlatan Hamdi Akın, “Fırsatları görmek için biraz uyuyan sektörlere, uzun zamandır yatırım yapılmayan sektörlere bakmak lazım. Kurdan etkilenmemek için kesinlikle ihracata yönelik sektörlere bakılmalı. Muhakkak gelirlerinizin dolar olduğu bir sektöre bakın. Emtialar önemli kabul edilen bir yatırım alanı. Bunlar değerli hale gelecek” dedi.

Güneydoğu’ya sanayi yatırımı yapacak

Dünya ticaretinin uzun zamandır uykuda olduğunu ve artık yavaşça çarkların hızlanmaya başlaması ile ulaşım alanında tekrar bir kıpırdanma olabileceğine de değinen Hamdi Akın, “Ülkenin jeopolitik haline bakarak sanayi üretimini artırması gerekmektedir. Güneydoğu’nun yeni kalkınma alanı olacağını düşünürsek buraya münasip yeni sanayi tesis yatırımlarının yapılmış olması lazım. Güneydoğu’da sanayi tesisi anlamında zayıf bir kapasite var. O kapasiteyi artırmamız lazım. Çünkü bundan sonraki devirde Türkiye’nin güneyindeki yatırım fırsatlarına bakarken Suriye ve Irak ile olan ticaret ile beraber düşünüp planlanmalı. O bölümde ticaretin artacağını düşünmek de kahinlik değil” ifadelerini kullandı. İş dünyasının bu seneden başlayarak üretime dönük alanları tekrar kurcalaması gerektiğine inanan Hamdi Akın, kamunun devlet teşviklerine de değinerek, “İş dünyasının bu konuda daha duyarlı olması lazım. Üretim alanında çalışanlar tecrübe sahibe olanların daha çok düşünmesi lazım” dedi.

Akın’a Akfen olarak kendilerinin bir yatırım kararı olup olmayacağını sorduğumuzda ise “Ben üretimden geliyorum” hatırlatması yaparak “Evet üretime tekrar dönmeyi düşünüyorum. Aklımda da bir yatırım var. Akfen Holding olarak ‘sanayici kaslarımızı’ harekete geçireceğiz. Bu yatırımı da Güneydoğu’da düşünürüz. 2017’de olmaz ama 2018’de olur. Muhakkak bir tesis yapacağız. Genlerimiz ile uyum sağlayan, bölgenin ihtiyacı olan, emek yoğun, ihracata dayalı bir yatırım yapacağız” açıklamasını yaptı.

OPM’in açılımı artık ‘Own Pocket Money’

Hamdi Akın’ın bugüne kadar yatırımlarında ağırlıklı dış kaynak kullandığını gördük. Ayrıca Hamdi Akın, banka kredileri ve fon kaynaklarına çok havalı da bir isim takmış ve anlatırken ‘Yatırımları ‘OPM’ ile yapıyoruz’ demişti. OPM’in ne olduğunu soranlara ise Others People Money (Başkalarının parası) diyordu. ‘Dış kaynak kullanmaya devam mı?’ diye sorduğumuzda ise “OPM’e devam” dedi ama artık açılımını değiştirmiş. Akın, OPM’i artık Own Pocket Money’e (Kendi Cebindeki Para) döndürmüş. Bundan takriben 4-5 yıl önce halka açık şirketlerinin hisselerini, aşırı fiyat düşüşünden ötürü, bir program dahilinde geri aldıklarını hatırlatan Hamdi Akın, “Akfen Holding’in dışarıdaki yüzde otuz hissesini geri aldık. Bu adımı atmaya başladığımızda aklımızda ilk plan Holding’in çatısı altındaki 6 şirketin, yatırım ve öz kaynak ihtiyacı olmayan, temettü dağıtan 3’ünü ayırarak satmaktı. Oradan elde edeceğimiz kaynağı da diğer şirketlere aktararak büyütecektik. Bugün geldiğimiz noktada ise, o gün masada olan alıcıların iştahı ve sayısı değişti. Çok değişik dünyanın çok büyük fonları ile benzer masadaydık. Yolda giderken bir sürü yeni gelişme oluyor” açıklamasını yaptı. Akın, bu planlarını az değişiklikle uygulamaya devam edecek. Mersin Limanı, TAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji’yi ayırdıktan sonra kalan enerji şirketleriyle beraber gayrimenkul, İDO, seyahat, sigorta şirketlerini ‘işleyenler’, taahhüt ve TAV yatırım başta olmak üzere kalan şirketlerini de ‘büyüyenler’ diye sınıflandırmış. Hamdi Akın, daha önce çok konuşulan “Kızını veriyorsun da şirketini mi veremeyeceksin?” sözünü hatırlatarak bundan sonra öz kaynağı bu biçimde yaratacakları bilgisini de verdi.

Mega gemilerin limanı Mersin varan-1’di bu yıl toplam 6 milyar TL’lik yatırımı var

Hamdi Akın, Holding olarak bu sene toplam 6 milyar liralık yatırıma imza atmaya hazırlandıklarını belirterek bunun ilk aşamasını da geçtiğimiz günlerde açılışını yaptıkları Mersin Limanı’nın Doğu Akdeniz Terminali olduğunu belirtti. Mega gemilerin limana uğramasını sağlamak amaçlı bina edilen Mersin Limanı’ndaki bu terminalin yatırım büyüklüğünün 650 milyon TL olduğuna işaret eden Hamdi Akın, “Dünyanın en büyük gemileri bu limana yanaşabilecek. Teknoloji ilerledikçe gemiler büyüyor. Küçük gemiler kısa hatlarda kullanılıyor. Mersin bir çok ülke ticareti için bir giriş kapısı” dedi. Hamdi Akın, Mersin Limanı yatırımını ‘varan-1’ diye nitelendiriyor. Yılın ‘varan-2’ kodlu yatırımı ise şubatta gelecek. Akın, 13 Şubat’ta Isparta Şehir Hastanesi yatırımının geleceğini ifade ederek, sonrasında Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri’nin devralınmasının olacağını anlattı. Eylül sonrası ilk ayda GES yatırımlarının Aralıkta Eskişehir Şehir Hastanesi ile öğrenci yurt yatırımlarını devreye alacaklarını anlatan Akın 2018’in ilk gibi aylarda da Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin hizmete açılacağını söyledi. Akın, “6 milyar TL’lik toplam yatırımın 3.4 milyar TL’sini sağlık alanında Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeli ile yatırımını üstlendiğimiz Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ şehir hastaneleri projeleri oluşturuyor. Şehir Hastaneleri projelerimizi ikibin onyedi senesi nihayetinde hizmete açılıyor. Ek olarak enerji alanında 1.8 milyar TL’lik bir yatırım planımız var. Türkiye’nin hızla artan enerji talebine katkı sağlayabilmek adına HES, GES ve RES projelerimizi çeşitlendirerek yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son olarak geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılmış olan Elektrik Üretim AŞ’ye ait toplam 178 MW gücündeki Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santralleri için 1 milyar 250 milyon Türk lirası ile maksimum teklifi verdik. İlgili santrallerin Grubumuza en kısa bir zaman içerisinde devri için gereken çalışmaları sürdürüyoruz. Kastamonu’da Yılın son ayında 900 milyon TL bakır madeni yatırımımız da var ” bilgisini paylaştı.

‘Dolardaki artış nedeniyle bu yıl temettü yerine nasihat alacağız’

Kurdaki beklentilerini sorduğumuzda ise Akfen Holding Yönetme idaresi Başkanı Hamdi Akın, önce “Elbet düşecek” yorumunu yaptı. Sonrasında da kurdaki yükselişin yatırımlar üstünde yarattığı baskıya işaret ederek “Dolardaki hareket her şeyi alt-üst etti. Kur düşecek ama biz şirketlerimizden temettü alacağız diye bakarken dolardaki artış nedeni ile bu sene temettü yerine nasihat alacağız” ifadelerini kullandı.

‘Yenilenebilir’de iştah kapanıyor

Yenilebilir enerjide hiçbir tatlandırıcının kalmadığına da işaret eden Akın, Avrupa’da ise desteklerin inanılmaz büyüdüğüne değindi. Hamdi Akın, “Hem rüzgarda hem güneşte ve HES’te süreçler ağırlaştı. İlk kısımda yenilenebilir enerjiye çok fazla yatırımcı kuralsız bir biçimde girdi. Piyasanın açılması için bu o devirde doğruydu. Tepkiler oluştu. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları patladı. Şimdi bürokrasi kural koymaya başladı ve orada yaşanan kayıp yatırımcının iştahını kapatıyor” dedi. Akın, HES, RES ve GES’te fiyat ortalamalarının Avrupa ile karşılaştırıldığında HES’te neredeyse benzer, RES’te biraz üstünde GES’te ise daha da üstünde olduğuna da işaret ederek “GES’te fiyat ortalamalarını aşağı çekmeye çalışıyorlar. Ama orada ulaşılan kapasite Türkiye’de gelinen kapasitenin çok çok üstünde. Orada kırk bin megavatı bulan yatırımlar konuşulurken Türkiye’de bin megavat bulunamadı. İhaleler yapıldı ama arsaların yerlerini teslim alamadık. Daha önce 3 ayda yatırım yapılırken şimdi bu yatırımları 3 senede realize edemez olduk” açıklamasını yaptı.

Siyasi ortam 1. Dünya Savaşı şartlarına geldi

Avrupa Birliği’nde üye devletler arasında yaşanan son durumu ‘Tarihi bir kilometre taşı’ olarak nitelendiren Hamdi Akın, “AB’nin geleceği Almanya’nın nereye kadar taviz vereceği ile alakalı. Bundan 3-4 yıl önce daha Brexit konuşulmadan bir konferansta ‘Turkey in, UK out - Türkiye içeri Birleşik Krallık dışarı’ diye konuşuluyordu. Türkiye’nin girişini kendine propaganda malzemesi yapan İngiltere dışarıda kaldı. Tarihin geleneksel sürecine baktığınızda Almanya, AB bahanesi ile bile olsa, Türkiye’yi almak isteyebilir. Her şey 1. Dünya Savaşı koşullarına dönüyor. Fransa da çıkarsa şartlar bambaşka hale gelir ki o zaman Türkiye, birliğin içine girebilir. Son 10 senede dünyada geldiğimiz hal 1. Dünya Savaşı siyasi ortamına geri dönmemize neden oldu. O gün cetvelle çizilen haritalar bugün kanla çiziliyor ve bu haritalar devamlı olacak. Ama bölüme istikrar gelse çok güzel olur. Bu arada dil ve ırk karmaşasının yaşandığı bölümde hem barış çabası var aynı zamanda çıkar çabası var. Biri birine değişik milletlerin devlet olma çabaları var. Ortadoğu haritasının önümüzdeki devirde nasıl şekilleneceği belli olmaz. Belki zamanında Avrupa’da böyle şekillendi. Belli ki Ortadoğu da ufak yeni devletler olacak” değerlendirmesini yaptı.

Dış siyasi gelişmeleri iyi izlemek gerek

Akfen Holding Yönetme idaresi Başkanı Hamdi Akın, “Bu sene iş dünyası olarak fırsatlardan fırsat seçme şansının oluşup oluşmayacağını da kestirmek zor. Şurada denklemi ciddi anlamda değiştirecek olan uluslararası ilişkiler ve bölümdeki gelişmeler olacak. Artık dünyada da Türkiye’de de ‘bu da olmaz artık’ diye nitelendirebileceğimiz hiçbir seçenek kalmadı” dedi.

Dünya

Emlak Mimar