Ahes Misal İstanbul Gaziosmanpaşa

2000 yılından bu yana başta İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Erzurum, Bilecik ve Rize olmak üzere toplamda 4 milyar TL değerinde üst ve alt yapı projelerin...

 
 

Projeler

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi, Ahes Misal İstanbul adıyla Gaziosmanpaşa’da yükseliyor. Süleyman Ekşi İnşaat firması eliyle 2 milyar Lira yatırım değeriyle bina edilen projede konut fiyatları 340 bin liradan başlıyor.

2000 senesinden bu yana başta İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Erzurum, Bilecik ve Rize olmak üzere toplamda 4 milyar TL değerinde üst ve alt yapı projelerine imza atan Süleyman Ekşi İnşaat Ahes Misal İstanbul projesi ile kapalı inşaat alanı bazında bu güne kadar gerçekleşen en büyük kentsel dönüşüme imza atıyor.

Alper Aksoy Mimarlık imzalı Ahes Misal İstanbul, Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Bölümünde 100 dönüm arsa alanı üstünde 520 bin metrekare inşaat alanına sahip. Projede 2 bin dörtyüz konut, 359 odalı otel, cadde dükkanları ve 20 bin metrekare ofis bloğu yer almakta.

2019 yılının sonuç kısmında 1600 dairelik 1. etabı teslim edilecek olan Ahes Misal İstanbul’da toplamda 13 blok yer almakta. Projenin ilk kısmında bina edilecek 8 bloğun 3 tanesi 18, 2 tanesi 19 ve 3 tanesi 20 katlı olacak. 22 bin metrekare alan üstünde toplam 60 adet dükkanın da yer almakta olduğu Ahes Misal İstanbul’da mağaza büyüklükleri 70 ile 800 metrekare aralığında değişmekte. TEM ve çevreyollarının yakınında Haliç’e komşu olan Ahes Misal İstanbul Vialand’in yanında, Giyimkent ve Tekstilkent gibi finans noktalarına yakın uzaklıkta yer almakta.

Metrekaresi 5 bin 230 TL’den başlayan konutlar

Ahes Misal İstanbul Gaziosmanpaşa’da yükselecek - emlakmimar.com

12 bin metrekare sosyal tesis alanına sahip projede cep sineması, kütüphane, çocuk oyun alanları, spor salonları, hamam, yüzme havuzu, kafeler, cami, restoranlar, 2 bin beşyüz araç kapasiteli otopark ve iş dünyasına yönelik toplantı salonları bulunmakta. Metrekaresi 5 bin 230 Türk lirasından başlayan ücretlerle satışa sunulan Ahes Misal İstanbul’un 1. etabında alanları 65 ile 90 metrekare aralığında değişen 343 adet 1+1, alanları 93 ile 149 metrekare aralığında farklılaşan 950 adet 2+1 ve alanları 131 ile 171 metrekare aralığında değişen 327 adet 3+1 konut tipi var olan

İstanbul’un en büyük riskli alanını biz dönüştürüyoruz

Gaziosmanpaşa Bölgesi’nin ölçek olarak İstanbul’un ilan edilen en büyük riskli alanı olma özelliğini taşıdığına dikkati çeken Süleyman Ekşi İnşaat Yönetme idaresi Başkanı Süleyman Ekşi, ‘bu nedenden dolayı İstanbul’a misal olacak bir model üstünde çalışıyoruz. Bütün kentsel dönüşüm alanlarını kendi özel alanı içerisinde ele alan kapalı sistemler oluşturma anlayışını değiştirerek kent bütünü ve çevresi ile beraber düşünülmüş planlar uyguluyoruz. Var olan alanı iktisadi, sosyal ve kültürel değerleri ile beraber ele alıyor yalnızca bir zümreye ait olmayan bütün halkı kucaklayan bir dönüşüm gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Gaziosmanpaşa 2. derece deprem kısmında olmasına karşın, bütün hesapları Gaziosmanpaşa Belediyesi plan notları doğrultusunda 1. derece deprem bölümüne göre hazırladık. Proje bütünlüğünü sağlamak açısından proje etrafındaki yollar, caddeler ile 1000 kişilik ilkokul, 1000 kişilik kültür merkezi ve 1000 kişilik camiyi, sosyal sorumluluk bünyesinde bedelsiz Gaziosmanpaşa ilçemize hibe ediyoruz” dedi. Projenin tamamlanmasıyla yüzde 40 oranında prim yapacağını ifade eden Ekşi ‘’Gaziosmanpaşa, sahip olduğu dönüşüm potansiyeli ve kentin ana ulaşım odaklarına çok yakın uzaklıkta bulunması nedeniyle metropol ölçeğinde önemli görülen bir ilçedir. Bu nedenle projenin teslim zamanında yüzde 40 prim yapmasını bekliyoruz’’ biçiminde konuştu.

5 bin kişi istihdam ediyoruz

Yalnızca konut değil sağlık, eğitim, kültür, altyapı, fabrika ve üretim tesisleri de inşa ettiklerinin özellikle üstünde duran Ekşi, ‘’Ülkemize katma değer sağlıyor, inşaatın devam ettiği şantiyelerimizde 5 bin kişiye iş imkanı sağlıyoruz’’ dedi.

Aidatlar düşük olacak

Ahes Misal İstanbul projesinde çatılara kurulacak güneş panelleri ile kendi elektriğini üreten bir sistem uygulayacaklarını belirten Ekşi “Asansör, havuz ve ortak alanların elektriğini bu sistemden temin etmeyi hedefliyoruz. Konutlarda ısınma radyatörlerle yapılacak ve radyatörler merkezi sistemden beslenecektir. Her daire için kat istasyonu (substation) sistemi projelendirilecektir. Bu sistem vesilesiyle, ısı kayıplarını ve ısıtma masrafları azalacak, yüzde 40 oranına enerji ekonomisi sağlanacak ve meskenlerin enerji tüketimi azalacaktır. İşletme maliyeti geleneksel sistemlere göre yüzde on daha avantajlı olabilecektir. Pis su sistemi gri su siyah su ve mutfak pis su olarak ayrı toplanacaktır. Dairelerin ıslak hacimlerinden toplanan gri sular, gri su arıtma sisteminden geçilerek arıtılacak ve yeşil alanların sulamasında kullanılacaktır. Ek olarak yağmur suyunu toplayarak bahçe sulamasında kullanacağız. Bütün bu uygulamalar ile proje aidatlarını asgari seviyede tutmayı planlıyoruz. Projede sürdürülebilirliğe de önem vererek dış cepheleri mekanik sistemle giydirme cephe, komposit panel, prekast ve porselen seramik çeşidi bir malzeme ile kaplayacağız. Bu malzemeler kar, dolu gibi negatif hava koşullarına normal dış cephe kaplamalarına göre 6 kat daha dayanıklı ürün. Binalarda dış cephe yenileme sorunu yaşanmayacak” halinde konuştu.

Emlak Mimar