2014’ün rengi

Profesyonel renk standartları tedarikçisi Pantone, fuşya, mor ve pembe tonlarının bir araya gelmesiyle oluşan PANTONE® 18-3224 parlak orkide morunun 2...

 
 

Dekorasyon

Dünya çapındaki renk otoritesi Pantone, 2014 yılının rengini parlak orkide moru olarak açıkladı. ‘Etkileyici ve egzotik’ olarak tanımlanan orkide moru, etkisini dünya çapında göstermeye başladı.

Profesyonel renk standartları tedarikçisi Pantone, fuşya, mor ve pembe tonlarının bir araya gelmesiyle oluşan PANTONE® 18-3224 parlak orkide morunun 2014 senesinin rengi olduğunu açıkladı. Dünyada çok sektördeki gelişmeyi, sanat koleksiyonlarını, popüler sanatçıları, teknolojik gelişmeleri ve diğer sosyo-ekonomik şartları takip ederek belirlenen parlak orkide moru, özgüveni artırırken benzer zamanda neşe verici özelliğe sahip...

Pantone İdari Yöneticisi Leatrice Eiseman “2013 senesinin rengi, büyüme, yenilenme ve varlığın simgesi olan zümrüt yeşiliyken, 2014’ün rengi dikkatleri üstüne çeken ve hayal gücünü ateşleyen parlak orkide moru...Bu göz alıcı rengin hepimizi yenilenmeye, yaratıcılık ve özgünlüğe teşvik edeceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu.

Modada orkide moru etkileri...
Hem erkek hem de kadınlar için kullanılabilen parlak orkide moru, şimdiden podyumları ve moda dünyasını ele geçirmeye başladı. Cilde ışıltı veren ve canlı gösteren orkide morunu yıl içerisinde ilkbahar koleksiyonlarında ve aksesuarlarda da sıklıkla göreceğiz.

Değişken bir gölgelemeye sahip olan parlak orkide moru makyajda kullanıldığı zaman cildi canlandırarak daha enerjik bir görüntü oluşturuyor. Hem soğuk aynı zamanda ılık alt tonları harmanlayan bu mor tonu, dikkat çekici kombinasyonlar ile saç, göz ve cilt tonu için de çekici bir seçenek...

Kırmızı ile kombine edildiği zaman baştan çıkarıcı bir özellik kazanan orkide moru; lavanta, mor ve pembe tonlarının gölgelemeleri ile karşı konulmaz bir uyum yakalıyor. Tırnaklarda da önümüzdeki sezon devamlı karşımıza çıkacak olan bu ton, ışıltılı görünümüyle canlı bir hava yaratıyor.

İç mekanlarda göz alıcı bir renk uyumu...
2014 yılında orkide moru rengi, boya ve aksesuarlarla dekorasyonda da farklılık yaratacak. Orkide moru, zeytin yeşili rengini tamamlayıcı bir tona sahip olup, turkuaz, cam göbeği ve açık sarı tonlar ile bir arada kullanıldığında göz kamaştırıcı bir kombinasyon sunuyor.

Benzer zamanda bu enerjik ve canlı renk gri, bej ve boz kahverengi de dahil olmak üzere nötr renklere de canlılık kazandırıyor. Cesur bir renk olan orkide moru, bütün renk paletlerine enerji vererek değişik mekanlar için birleştirici bir öğe etkisi sunuyor.

Emlak Mimar