132 Yıldır Bekleniyordu “Son 900 Metre Kaldı”

Ovit Tüneli'nin içine girerek çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, tünelde çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti...

 
 

Projeler

Dünyanın en uzun ikinci tüneli olma özelliğine sahip, Rize-Erzurum karayolu güzergahı üstündeki Ovit Dağı'nda yapımı süren tünelde delme işleminin eylül sonuna doğru tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Ovit Tüneli'nin içine girerek çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, tünelde çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

Tüneli'nin zamanında tamamlanabilmesi için çalışmaların vardiya sistemine göre 24 saat aralıksız bir biçimde devam ettiğini dile getiren Karal, her aşamanın titizlikle gözlemlendiğini söyledi.

"TİCARET VE TURİZM HAREKETLENECEK"

Ovit Tüneli'yle turizm ve ticaretin canlanacağını ifade eden Karal, "Rize ve Karadeniz Bölgesi'ni doğuya, güneydoğuya ve Kafkaslara bağlayacak Ovit Tüneli'yle bölüm ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazanacaktır. Ovit Tüneli'nin Rize'ye getireceği ticaret turizm hareketliliği ise lojistik merkez ve Rize havalimanının yapılmasıyla taçlandırılacaktır." dedi.

Karal, Çin'de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar Tüneli'nden sonra 14 kilometre uzunluğuyla Ovit Tüneli'nin çift tüp olarak inşa edildiğini kaydederek, şunları söyledi:
"Dünyanın en uzun ikinci karayolu tüneli olma özelliğine sahiptir. Ovit Tüneli ve bağlantı yollarının yaklaşık maliyeti 1 milyar lirayı aşmaktadır. Tünelin tamamlanmasıyla mevcut yol 3,8 kilometre daha kısalacaktır. Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle 5 ay trafiğe kapalı olan İkizdere-İspir yolu 12 ay boyunca açık olacaktır."

Emlak Mimar