1+1 kiralık daireler avantajlı mı?

1+1 genelde bekar insanların tercihi ama yatırım anlamında farklı düşünenler de var...

 
 

Emlak Rehberi

Emlak sektöründe son yıllarda en çok tercih edilen seçenekler arasında, 1+1kiralık daire seçenekleri ilk sıralarda bulunuyor. Önceki yıllara göre kiralık ya da satılık daire seçeneklerini değerlendirenler, daha küçük metrekareye sahip olan daireleri tercih ediyor. Büyük ve geniş alana sahip olan daireler, özellikle büyük şehirlerde daha geri planda kalmaya başlıyor. Bu noktada, birçok kişi, bu küçük dairelerin avantajlı olup olmadığını merak ediyor. Avantaj değerlendirmesi kişisel bir durum olurken, bazı kişiler için bu şekilde küçük daireler avantaj olarak değerlendirilirken bazı kişiler için dezavantaj olarak görülüyor. Özellikle daireleri çok fazla kullanmayacak ya da kullanım alanı olarak az yere ihtiyaç duyan kişiler için1+1 kiralıkdaire seçenekleri, avantaj olarak değerlendirilebiliyor. Bekar olanlar, üniversite öğrencileri ya da yeni evliler bu kişiler arasında sayılabiliyor. Bu kişiler için evlerin çok geniş olmasına ihtiyaç duyulmazken, bu kişiler için metrekare olarak daha küçük olan bu şekilde daireler değerlendirilebiliyor. Bu daireleri avantajlı kılan bir diğer konu ise kira bedellerinin daha düşük olması oluyor. Bu daireler, küçük olması ve daha az kullanım alanı sunması ile kira bedeli bakımından daha uygun fiyatlar sunulabiliyor. Ayrıca diğer maliyetler noktasında da avantaj sağlarken, elektrik ve ısıtma gideri gibi unsurlar başta olmak üzere geniş daire ve yapılara göre küçük yapılar daha az maliyet sunuyor.

1+1 kiralıkdaireler avantajlı mı? - emlakmimar.com

1+1 kiralıkdaire seçenekleri

Son yıllarda 1+1 kiralık daireler, emlak piyasasında daha ilgi çekici bir hal alıyor. Ev kiralamak isteyen kişiler için geniş bir kitleye hitap eden bu daire seçenekleri, özellikle büyük şehirlerde yoğunlaşıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerimizde bu şekilde kiralık daire seçeneği daha fazla görülüyor. Üstelik ihtiyaç durumuna göre eşyalı kiralama da yapılabiliyor. Bu seçeneklerin büyük şehirlerde fazla olmasının etkenleri arasında, daha küçük alana daha fazla daire sığdırabilmesi bulunuyor. Özellikle İstanbul’un genelinde bu şekilde daire seçeneklerine her ilçe ve semtte rastlanabiliyor. Daireler, yeni inşa edilen yüksek katlı binalarda daha yoğun olarak tercih ediliyor. Bunların yanı sıra, binaların giriş ya da çatı katlarında 1+1 kiralık daire seçeneklerini bulabilmek mümkün oluyor. Öğrenciler için ideal kiralık seçenekleri arasında yer alması sebebi ile üniversite çevresinde bu seçenekler daha fazla bulunabiliyor. Ayrıca, kısa süreli kiralama seçenekleri arasında değerlendirildiği için turistik yerlerde de sıkça karşılaşılan seçenekler arasında bulunuyor. Bu yönü ile yerli ya da yabancı turistlerin tercih ettiği şehirlerde, daha küçük kiralık daire seçenekleri değerlendirilebiliyor.

1+1 kiralık daire dekorasyonları

Dekorasyon noktasında yapılacak tercihler, 1+1 kiralık daire seçeneklerinin etkili şekilde kullanılabilmesi için önem taşıyor. Dairelerin metrekare olarak daha küçük yapıda olması sebebi ile kullanılacak mobilyalar da önem taşıyor. Mobilyaların az yer kaplarken, çok işlevli olması da önemli oluyor. Kanepe ve koltuk gibi eşyalar, hem oturmak hem uyumak hem de altında depolama yapmak için kullanımda kolaylık sağlıyor. Bu özelliklere sahip olan koltuk takımı ya da kanepelerin seçilmesi uygun oluyor. Tercih edilecek olan masa ve benzeri eşyaların katlanır özellikte olması, kullanım noktasında da kolaylık sunuyor. Gerektiğinde kullanılan ve lazım olmadığında kaldırılan masa ve sehpa gibi mobilyalar ile ihtiyaç olduğunda boş alan oluşturmak mümkün oluyor. Tercih edilecek olan mobilyaların duvara monte edilen çeşitlerinin tercih edilmesi, dekorasyon noktasında da kolaylık sağlıyor. Bu noktada, televizyon sehpası ya da ünitesi kullanmak yerine bunları duvara monte etmek boş alan oluşturabiliyor. Küçük metrekareye sahip olan alanlarda, olabildiğince az eşya kullanmak ve gereksiz mobilya kullanmamak daha ferah alanlar oluşmasını sağlıyor.

Emlak Mimar