Şişli'deki 79 yaşındaki Gül Apartman yıkılıyor

Şişli Teşvikiye Şakayık Sokak'taki 79 yıllık Gül Apartmanının, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak..

 
 

Emlak Haberleri

Cumhuriyet zamanı mimarlarımızdan Prof. Dr. Emin Onat'ın çizimini yaptığı, Şişli Teşvikiye Şakayık Sokak'taki 79 senelik Gül Apartmanının, kentsel dönüşüm bünyesinde yıkılacağı ortaya çıktı. 1938'de bina edilen ve Anıtkabir'in de mimarı olan Prof. Dr. Emin Onat'ın eseri, Şişli Belediyesi sınırları içinde yer alıyor.

BAKANLIĞA BAŞVURULDU

Apartmanın Emin Onat imzalı evraklarının belediye ve diğer ilgili kurumların arşivlerinde bulunmuyor olması dikkat çekerken. Emin Onat'ın öğrencilerinden Prof. Dr. Afife Batur, Yüksek Mimar Ayşe Kantarcıoğlu Güngör ile hazırladığı raporla binanın Onat'ın eseri olduğunu savunuyorlar. TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi de Kültür ve Turizm Bakanlığına geçmiş sene Ekimden sonraki ayda yazdığı yazıda'Gül Apartmanının kültür varlığı olarak tescillenmesini talep etti.

MİLYON DOLARLIK RANT

İtirazlara karşın, Şişli Belediyesi sessiz kaldı. Anıtlar Kurulu ise binanın kültür varlığı olarak tescil edilmesine gerek olmadığını kararlaştırdı. Karar çıkmasına karşın kurul üst yönetiminin bundan haberi olmadığı iddia edilmekte. Binanın yıkılıp tekrar yapılmış olması için apartman sakinlerine verilen 60 günlük yasal tahliye süresi doldu. Müteahhitin ise 3 milyon dolarlık rant sağlayacağı söyleniyor. Konuya ilişkin TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sekreteri Mimar Ali Hacıalioğlu ile görüştüğümüzde süreç bu biçimde sonlarınsa binanın yıkılacağını belirtti. Mimar Osman Güdü de, önceleri bir tescil yoksa, kentsel dönüşüm kapsamına alman bölgelerdeki yapılar için sonrasında yapılmış olan itirazların genel olarak kabul edilmediğini söyledi.

Aydınlık

Emlak Mimar