Çocuk odası dekoru

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Çocuk odalarında kullanılan ürünler diğer odalarda kullanılanlardan farklı olmalıdır.

 
 

Mimarlık

Çocuk odası dekore ederken dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Çocuk odası, çocuklar için ayrılmış odalardır. Bu odaların dekoru, boyası, aydınlatması, kullanılan malzemeleri kısaca odada yer almakta olan bir eşyanın ayrı önemi vardır. Bu odaların konumu da önemli olup ne güney cephesinde ne de kuzey cephesinde yer almalıdır. Çocuk odaları güney cephesinde olursa yazın aşırı sıcak kışın ise çok soğuk olabilir.

Çocuk güvenliği için odalar nasıl dekore edilmelidir?

Çocuk yatağının cereyan olmayacak halde konumlandırılmalıdır. Bu yataklar ve dolaplar tekerlekli olmamalıdır. Güneş alan ve havalandırması iyi yapılmış odalarda çocuk odası olarak kullanılmalıdır. Kapı ve pencerelerde özel güvenlik önlemi alınmalıdır. Zeminler komple halı ürünleriyle kaplanmamalıdır. Toz tutan bu ürünler çocukların sağlığı açısından risk teşkil etmektedir.

Çocuk odalarında hangi renk boyalar kullanılmalıdır?

Çocukların cinsiyetine göre renk tercihleri yapılmalıdır. Kız çocuklar için pembe, erkek çocuklar için ise mavi kullanılmaktadır. Erkek çocukları yapıları gereği kız çocuklara nazaran daha fazla hareketli olduğundan dolayı açık mavi çocuk odalarında tercih edilmelidir. Çünkü mavinin sakinleştirici etkisi vardır. Karmaşık renklerin kullanılmaması gereklidir. Çocuk odalarında zaman geçtikçe çocukların istedikleri yönde dekore edilmelidir. Çocukların hayal gücünü geliştirebilmek için buna münasip duvar kağıtları, desenler kullanılabilmektedir

13-15 yaş arası çocuklarda ise kırmızı, turuncu ve sarı gibi heyecan verici, neşeli ve sıcak renkler tercih edilebilmektedir. Koyu renklerin negatif etki yarattığı için kullanılması münasip olmayabilir.

Çocuk odası dekoru - emlakmimar.com

Çocuk odalarında ne tarz ranzalar seçilmelidir?

Çocuk odalarında ranza seçerken dikkatli olunması gerekli olan ilk özellik sağlamlığı olmalıdır. Çıkarılıp takılabilir ayakların olduğu ranzalar tercih edilmelidir. Ranza yüksekliği dünya standartlarına uygun biçimde olmalıdır. Altı ise kullanıma yetebilecek halde alçak ve yüksek olmalıdır.

Çocuk Odasi Mobilyalarinda YaşDağilimina Göre Standart Ölçüler:

Çocuk odası dekoru - emlakmimar.com

Ranza Boyutları

Yükseklik: 180 cm

Genişlik: 98-100 cm

Uzunluk (boy): 208-210 cm

Yan travers genişliği:20 cm

Yan travers yerden yüksekliği:15-20 cm

Çocuk odasında çalışma köşesi nasıl hazırlanmalıdır?

- Çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir.

- Masa yüksekliği standart olduğundan dolayı bunlara münasip yapılmış olan masalar tercih edilmelidir.

- Çocuğun masadan ulaşabileceği yükseklikte raflar ve dolaplar yapılmalıdır.

Çocuk odalarının aydınlatma sistemi nasıl olmalıdır?

Diğer odalarda kullanılan abajur ve aydınlatma sistemleri çocuk odasında kullanılmaması gerekmektedir. Çok yüksek güçte ampullerden kaçınmak gereklidir. Tavana yakın aydınlatmalar seçilmelidir. Isı oluşturmayan sistemler çocuk odası aydınlatması için uygun olur

Dikkatin açılması gereken unsurlardan biri de aydınlatma sisteminde yer almakta olan elektrik sisteminin çocuğun ulaşamayacağı yükseklikte bulunmalı ve aydınlatma sistemlerinin yakınında bulunan malzemelerin yanmayan malzemelerden üretilmesine dikkatli olunması gereklidir.

Çocuk odası takımı üreten firmalar hangileri?

Çilek Mobilya, Bellona, Doğtaş, Tepe Home, IKEA ve İstikbal Mobilya vs...

Emlak Mimar