Çatı katı nedir?

Çatı katları, çatı ile son kat arasında bulunan ara yapılardır. Batılılar, bu katlara 'penthouse' da derler. Batılı örneklerde, garsoniyer olarak kullanımı, çatı katını farklı çağrışımlar yapan bir mekana dönüştürmüştür.

 
 

Sözlük

TÜRKİYE'DE ÇATI KATI AYRICA SATILAMAZ...
Biliyor muydunuz?

Bilgimizin kaynağı, ÇATIDER başkanı M. Nazım Yavuz.

DİYOR Kİ:

Avrupa’da çatı katlarına devlet teşviki verilerek konut ihtiyacı karşılanıyor.

AMA: “Avrupa’da çatı katları ayrı bir kat, ayrı bir daire olarak satılmakta, bizde ise çatı katı yasal olarak ama en üst kat ile bağlantılı olarak kullanılabiliyor. Yani ayrı bir yaşam alanı olarak görülmüyor. Almanya’da bir konuta, çatısından yahut bodrumundan ayrı giriş yaptığınız zaman, ilerde bu ayrı bir konut olarak değerlendirilebilir düşüncesiyle devlet bu projelere faiz indirimi uyguluyor, destek oluyor, teşvik sağlıyor. Bu hal artan konut ihtiyacının karşılanmasında büyük fayda sağlıyor. Türkiye’de ise çokca ilde, coğrafyanın özellikleri düşünülmeden çatı aralarının derecesi saptanmış halde. Oysa türkiyede nüfus genç ve konut ihtiyacı her geçen gün artıyor. Çatılar kullanıma açıldığında metrekare bazındaki konut ihtiyacı eksilecek.”

Çatı katı nedir, nasıl oluşturulur?

Çatı katı, çatı ile son kat arasında yapılmış olan küçük yapıdır. Genel olarak erzaklar, kullanılmayan eşyalar için kullanılacağı gibi, çocuk odası olarak da kullanılabilmektedir

Çatı katı yapmak için bazı önemli noktalar gerekir

Çatı katı nedir? - emlakmimar.com

Çatı katı daire

Çatı katı şu şekilde olur:

Çatı katı oluşturulması için her şeyden önce binanın çatısı yıkılır. Çalışmalara başlamadan önce çatı katı planı çizilir. Plan çizildikten sonra çatı iskeleti yapılmaktadır ve sonrasında duvarlar örülür. Kaba işçiliği bitince iç tasarımına sıra gelir. Çatı katının pencereleri takılır, kartonpiyer ve boya işlemi yapılmaktadır

Çatı katının tavan çalışmalarında biraz dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü çatı katının tavanı eğimli olduğundan dolayı ebatları her odada farklıdır.

Çatı katı nedir? - emlakmimar.com

Çatı aktı tasarım örneği

Çatı katı tasarımı nasıl olur?

Çatı katında tasarıma başlamadan önce ısı yalıtımı kontrol edilmelidir. Yazın sıcak kışın soğuk olan çatı katlarında çok önemli nokta ısı yalıtımıdır. Böyle bir halde izolasyonunu iyi yapmak gerekmektedir. Güzel gözüksede çatı katında ahşap ısı yalıtımı için iyi bir yapı maddesi değildir.

Kullanılabilir ve sevimli duran çatı katları iyi dekore edilmediğinde kullanışsız odalar olur. Bunu yapmak için çatı katlarında, özel üretilen mobilyalar kullanılmalıdır.

Mobilya olarak çatı katında açık mobilyalar tercih edilmelidir. Sade bir tarzda dekore edilen çatı katları sosyal donatı alanları açısından kullanılabilir olur.

Emlak Mimar